Uchwalenie Konstytucji 3 Maja
W 1788 r. zebrał się sejm, który przeszedł do historii pod nazwą Sejmu Wielkiego lub Sejmu Czteroletniego. Jego celem była naprawa chylącej się ku upadkowi Rzeczypospolitej. Dnia 3 maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie sejm przyjął konstytucję – pierwszą w Europie i drugą na świecie.
Najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja:
• zniesienie liberum veto i wprowadzenie na sejmach głosowania większością
głosów;
• zniesienie wolnej elekcji i wprowadzenie monarchii dziedzicznej;
• utrzymanie sejmu dwuizbowego, składającego się z senatu i izby poselskiej; posłem mógł zostać tylko szlachcic posiadający majątek ziemski;
• powołanie tzw. Straży Praw, czyli najwyższej władzy wykonawczej złożonej z króla i odpowiedzialnych przed sejmem ministrów;
• dopuszczenie mieszczan do urzędów w państwie i zgoda na kupowanie przez nich majątków ziemskich;
• wzięcie chłopów pod opiekę państwa i prawa.
Aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja pierwszoklasiści udekorowali klasę i korytarz symbolami narodowymi. Wykonali również makiety swojej miejscowości – ,,Moja miejscowość- moja mała Ojczyzna”. Z wielkim zaangażowaniem bawili się w małych budowniczych. Kleili domy pomiędzy którymi przebiegały ulice. Nie zabrało również drzew i kwiatów.
Uczniowie rozwijali swoje poczucie tożsamości narodowej poprzez rozbudzanie poczucia przynależności do środowiska lokalnego. Praca nad makietą to świetna zabawa, podczas której uczniowie poznawali historię swojej miejscowości.
Elżbieta Chaber
Aneta Piątek
Elżbieta Skrzypczyńska